Navigace
MAJAKA reklamy
PNK motors
Kontakt
info@majaka.cz
Tel.: 731 112611
Statistiky
Zaprášené kytary

Zaprášené kytary a jak to začalo.

Když se řekne Zaprášené kytary, mnozí z vás si jistě představí hromadu starých, nepoužívaných kytar, na nichž zub času vytvořil ne úplně pěknou vrstvu prachu. Naše skutečnost u tohoto pojmu je trošičku jiná. Souhra několika náhod a okolností dala vzniknout folk-trampskému uskupení, které se jmenuje Zaprášené kytary. Zakladatel je pan Kára J. z Cítova přezdívaný Kovboj a spoluzakladatel pan Liszner Jan st. také z Cítova, v současné době zastávající funkci šerifa Zaprášených kytar. A jak to vlastně celé vzniklo?

Na počátku roku 2015 připravoval jeden můj kamarád oslavu svých kulatých narozenin. Jednou takhle přišel ke mně na kafe celý zdrcený a říkal, že zemřel jeden z hlavních muzikantů, co mu měli hrát. Oslava se blížila a on zoufale sháněl hudbu. No a tak přišla ta moje památeční věta, která dala všemu vznik. >> Tak já po dvaceti létech opráším kytaru a na té oslavě ti zahraji << Sice jsem mu nezahrál, sehnal jinou muziku, ale kytaru jsem opravdu oprášil a začal opět hrát. A další shoda náhod sehrála roli v pořádání Zaprášených kytar. Když jsem začal opět hrát, spíše jen tak pro sebe, poprosil mne další můj známý, zda bych ho nenaučil hrát na kytaru. Prý má doma zaprášenou kytaru po vnukovi. V tu chvíli mne bleskla hlavou myšlenka, že spousta lidiček má doma nějaký zaprášený, odložený hudební nástroj, a že by asi bylo pěkné se někde sejít a zanotovat si. Domluvil jsem možnost pronájmu sálu v místní restauraci „U Ládi“. Láďa byl velmi ochotný a vstřícný. První zahajovací termín pohodového sezení při kytarách s názvem Zaprášené kytary byl stanoven na 21.5. 2015 ještě stále s myšlenkou dát možnost setkání a zahrání si s lidmi, kteří by se chtěli vrátit po delší odmlce k hraní a dát i možnost začínajícím muzikantům. Od prvopočátku se zaměřením na krásnou a pohodovou muziku stylu folk, trampské a country. Chtěli jsme si jednou za čas prostě posedět, zahrát si, oprostit se od každodenních starostí a užít si tradiční českou táborovou pohodu. Avšak vývoj udává směr a směr udává vývoj.
Ke konci roku jsme se sešli se šerifem Honzou ( to ještě teda šerifem nebyl ) na jedné hudební akci a dohodli jsme spolupráci. Honza pozval své známé, já oprášil kontakty z dob dávné muzikantské minulosti, a díky všem kamarádům a příznivcům se na sále u Ládi 16. ledna 2016 sešlo více jak třicet muzikantů. Slovo dalo slovo a akce Zaprášené kytary se rozeběhla na plno. Dohodli jsme se, že budeme dělat tato posezení pravidelně, vždy druhou sobotu v měsíci, a toto pravidlo dodržujeme stále. Musím podotknout, že velkým vzorem nám byly podobné akce z minulosti, které pořádal Mariám Kořínek s kamarády v KD Mělník na malém sále před více jak dvaceti léty.
Každý měsíc se pravidelně schází muzikantské party, jednotlivci muzikanti a příznivci trampské a country muziky aby ukázali veřejnosti, jak krásné jsou osadnické a tábornické písně. Na sále zní po celý večer až do pozdních nočních hodin staré trampské písně od táborových ohňů, folkové písně různých písničkářů, starší, ale i modernější country, písně amerického bluegrassu, ale i také jiných žánrů jako je blues, lidové písničky, rocková muzika a jiné. Každý má možnost a prostor. Mnozí hrají a představují svoji vlastní tvorbu. Svým způsobem vzniklo něco jako táborový potlach na sále. Nyní, když je teplo, jsme venku na place vedle sálu, děláme opravdový oheň a užíváme si venkovní atmosféru. Když počasí nepřeje, zalezeme na sál.
Pravidelně se schází skvělé party muzikantských amatérů, nadšenců a písničkářů:
T.O. Tygři - Roudnice nad Labem, T.O. Jankova rokle – Pchery, Randal band – Kostelec nad Labem, Mošňáci – Horní Počáply, Rumtorádi – Libčice, Chvatěrubské Brnkačky – Chvatěruby, T.S. Pinďa a Bibi – Mladá Boleslav, s nimi přijel i jejich nový kamarád tramp Ringo s kytarou z Roudnice nad Labem, kytarista a hráč na mandolínu Milan „Kocour“ Kocourek – Mělník, písničkáři: Marián Kořínek – Mělník, Honza Najmr „John“ - Horní Beřkovice, Vašek Fousek „Starosta“ - Horní Beřkovice, Jarda „Džusák“ - Roudnice nad Labem, Pepa Adamec „Námořník“ - Hořín, Dobruš a Pepa – Roudnice nad Labem, Jirka Krejza – Mělník, také já J. „Kovboj“ Kára - Cítov a mnoho dalších skvělých kamarádů a kamarádek.
Postupem času jsme se rozhodli, že v rámci Zaprášených kytar uspořádáme také občas koncert nějaké naší české folk-trampské či country legendy.
Přijďte mezi nás, máme rádi dobrou náladu při ohni a pěkné muzice. Rád bych poděkoval všem, kdo nám pomáhají aby Zaprášené kytary měly tu pravou atmosféru stále více opomíjených trampských písní a trampských slezin. Naleznete nás také na FB – Zaprášené kytary.
J.K. Kovboj

| Autor: Kovboj | Vydáno dne 16. 07. 2016 | 1238 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
HUDEBNÍ POZVÁNKY PROGRAM AKCEPotlach 11.2. 2017

od 19,00 hod.
>>> volná zábava, hraní pro dobrou pohodu

Kde?
Cítov u Mělníka
Sál restaurace U Ládi

PARTNEŘI ZAPRÁŠENÝCH KYTAR


Zaprášené kytary
Jak to začalo ...

11.2. 2017
potlach
sál restaurace U Ládi Cítov
od 19 hod.


Cítovské Listy

Created in PHPRS © 2007. Desing & programed by: Majaka CZ.